Magnetna rezonanca dojke
Kratak opis: Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Kratak opis: Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Magnetna rezonanca (MRI) je imidžing tehnika koja koristi magnetno polje i impulse radiotalasne energije u cilju pravljenja slike organa, tkiva i struktura unutar tela. Magnetna rezonanca pruža drugačiji vid informacija u odnosu na rentgensko snimanje, ultrazvuk ili skener (kompjuterizovanu tomografiju-CT). Uz pomoć magnetne rezonance moguće je uočiti probleme koji nije moguće videti drugim tehnikama. Za snimanje magnetnom rezonancom deo tela koji se snima postavlja se unutar specijalne mašine u kojoj se nalazi veliki magnet. Slike dobijene ovom metodom mogu se sačuvati na kompjuteru ukoliko je potrebno. Ove slike se takođe mogu koristiti i u operacionoj sali tokom operacije. Za snimanja određenih regija tela može biti potrebno davanja kontrastnog sredstva, kako bi slika bila jasnija. Porcedura je bezbolna i traje oko sat vremena.
ZAŠTO SE PRIMENJUJE / INDIKACIJE
• Magnetna rezonanca dojke nije zamena za mamografiju ili ultrazvučno snimanje dojke, već predstavlja metodu kojom se mogu dobiti dodatne infromacije o građi dojke ili eventualnim promenama na njoj.
• Magnetna rezonanca dojke može biti metoda za rano otkrivanje (skrining) raka dojke i to kod žena koje imaju visok rizik od nastanka raka dojke. Visok rizik od nastanka raka dojke imaju žene sa porodičnim opterećenjem (žene čija je majka ili sestra imala rak dojke pre 50-te godine, ili su tetke ili rođake sa očeve strane imale rak dojke), koje imaju rođake koje su imale rak jajnika.
• Magnetna rezonanca dojke ima ulogu u proceni proširenosti raka dojke kod žena kod kojih je rak dojke prvi put otkriven. Uz pomoć MR snimanja može se proceniti koje je veličine tumorska masa, da li postoji još tumorskih masa u istoj dojci, da li tumor zahvata okolni mišić, da li je zahvaćena druga dojka i da li postoje uvećani limfni čvorovi koji mogu predstavljaju znak širenja bolesti van dojke.
• Ovo snimanje može omogućiti dalju procenu promena viđenih na mamografiji ili na ultrazvučnom pregledu. Uz pomoć MR dojke može se proceniti da li je potrebna biopsija promene na dojci ili je potrebno samo praćenje promene.
• Ova metoda ima velikog značaja tokom praćenja bolesnica koje su imale rak dojke. Na mamografiji ožiljci na dojci od operacije ili ponovna pojava zloćudne tumorske mase mogu izgledati isto. Uz pomoć magnetne rezonnce dojjke moguće je proceniti da li je promena vižena mamografijom ili otkrivena fizikalnim pregledom dojke normalnog izgleda i građe, ožiljak ili rak.
• Magnetna rezonanca se koristi u praćenju efekata hemioterapije kada se ona primenjuje u cilju smanjivanja tumorske mase pred operaciju (neoadjuvantna hemioterapija).
• Magnetna rezonanca dojke se može koristiti i u cilju utvrđivanja stanja implanta nakon ugradnje ili utvrđivanja potencijalne rupture (pucanja) implanta.
KAKO SE IZVODI?
• Mašina za magnetnu rezonancu izgleda kao velika cev sa krajevima koji su otvoreni. Snimanje se izvodi tako što ćete leći na sto koji se pokreće ka jednom otvoru mašine. Zdravstveni radnik će Vas posmatrati tokom snimanja iz susedne sobe. Tokom samog snimanja moći ćete da pričate preko mikrofona.
• Ova mašina stvara jako magnetno polje oko Vas i usmerava radio talase ka Vašem telu. Sama procedura je bezbolna. Nećete osećati postojanje magnetnog polja ili radio talasa oko Vas.
• Tokom snimanja magnetnom rezonancom sama mašina proizvodi ponavljanje zvukove i buku. Ukoliko su Vam ovi zvukovi neprijatni potrudićemo se da Vam obezbedimo muziku kako biste se opustili. Ukoliko Vam smeta tesan prostor unutar mašine i čini Vas nervoznim, potrebno je da razgovarate sa svojim lekarom pre procedure. Ukoliko postoji potreba, u konsultaciji sa lekarom, možete uzeti lek za smirenje.
• Ponekad je potrebno korišćenje kontrastnog sredstva (gadolinijum) koji se najčešće ubrizgava preko vene ruke (intravenski). Kontrastno sredstvo omogućava jasnije viđenje određenih detalja. Kontrastno sredstvo koje se koristi tokom snimanja magnetnom rezonancom ređe izaziva alergijske reakcije, u odnosu na kontrastno sredstvo koje se koristi tokom skenerskog (CT) snimanja.
• Tokom snimanja magnetnom rezonancom biće potrebno da najveći deo vremena budete mirni kako bi slike bile jasne. Tokom samog snimanja zdravstveni radnik će Vas, ukoliko je potrebno, zamoliti da obavljate određene radnje, kao što je primicanje palca ostalim prstima ili odgovaranja na jednostavna pitanja. Ove aktivnosti pospešuju aktivaciju određenih centara u mozgu.
PRIPREMA
• Pre snimanja magnetnom rezonancom možete jesti normalno i uzeti lekove koje uzimate u okviru redovne terapije. Može biti potrebno da uklonite nakit, šnale u kosi, naošare za vid, sat, veštačku vilicu, slušna pomagala ili periku.
NAKON SNIMANJA
• Ukoliko tokom snimanja niste bili sedirani, možete se odmah vratiti svojim uobičajenim dnevnim aktivnostima.