Elektroencefalografija (EEG)
Kratak opis: Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Kratak opis: Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.
Elektroencefalografija (EEG) je metoda kojom se registruje električna aktivnost mozga uz pomoć elektroda postavljenih na površinu glave. Elektroencefalograf je grafički prikaz električne aktivnosti mozga koji se dobija ovim snimanjem i koij lekar tumači i donosi određene zaključke. Snimanje traje 20-40 minuta.
ŠTA JE EEG POSLE DEPRIVACIJA SNA?
EEG posle deprivacija sna je snimanje koje se radi posle potpuno ili delimično neprospavane noći (deprivacija/parcijalna deprivacija spavanja). Cilj ovog ispitivanja je da se pacijent nespavanjem umori i da ujutru zaspi u EEG kabinetu (tokom redovnog radnog vremena kabineta). Električna aktivnost mozga se snima u budnosti neposredno pre spavanja, po uspavljivanju, tokom spavanja i u budnom stanju nakon spavanja. Snimanje traje oko 90 minuta. Ovim snimanjem mogu se registrovati promene u električnoj aktivnosti mozga koje nije moguće dobiti standardnim EEG snimanjem, a koje su izuzetno značajne za postavljanje dijagnoze epilepsije i drugih bolesti.
INDIKACIJE / ZAŠTO SE RADI?
Koristi se u ispitivanju bolesnika koji su imali krize svesti, koji su gubili svest ili u ispitivanju kriza svesti kod bolesnika kod kojih se najčešće javljaju noću.
KAKO SE IZVODI?
POTENCIJALNI RIZICI
PRIPREMA
NAKON PREGLEDA
Preporučuje se da se odmorite i naspavate i da tog dana ne upravljate motornim vozilom.